KAIP RUOŠIAMI VIRĖJAI PRANCŪZIJOJE?

 

 

Tai buvo pagrindinis klausimas, į kurį ieškojome atsakymų stažuotės metu Paryžiuje.
Mes, Virėjo profesijos mokytojos Albina Kavaliauskienė ir Lineta Šukienė dalyvaujame ERASMUS + projekte „Tarptautinė patirtis pereinant prie modulinės virėjo mokymo programos įgyvendinimo“ Nr. 2018-1-LT01-KA-102-046718.
Štai keletas prisiminimų iš vizito Pranzūzijoje.
Dr. Giedrė Cibulskaitė-Veršinskienė, Sorbonos universiteto dėstytoja supažindino su Prancūzijos švietimo sistema.

Lankėmės CEFAA Villepinte (Europos profesinio mokymo ir pameistrystės centre Villepinte). Mokyklos direktorius Francis Barbier.


Šiame centre per metus mokosi apie 400 pameistrių ir paruošia apie 60 suaugusiųjų pagal tęstinio mokymo programas.
Pameistriai turi būti pasirašę darbo sutartį su įmone (restoranu, kavine, viešbučiu ir t.t.), kad galėtų mokytis pameistrystės centre. Jiems privalo įmonė mokėti atlyginimą, numatytą pagal įstatymą. Visi pameistriai privalo turėti su savimi dienyną, kuriame surašomos kompetencijos, kurias turi įgyti pameistrys: tiek pameistrystės centre, tiek įmonėje. Įmonėje jam paskiriamas kuratorius, kuris atsakingas už pameistrį bei kompetencijų perteikimą.
CEFAA Villepinte 2 savaites mokosi centre, 2 dirba įmonėje. Jeigu pavėluoja į centrą ar neateina, pameistriui skaitoma pravaikšta, nes jis neateina į darbą. Mokymasis centre taip pat traktuojamas, kaip darbas.
Kartu su šefu Xavier Barriere ir Alex Gdanski gaminome Sen Žako kriaukles, midijas, keturių rūšių jūrų žuvis: otą, Europinę barzdotę, vėgėlę, plekšniažuvę.

Taip pat lankėmės CFA Belliard – restoranų ir viešbučių pameistrystės centre bei Belliard licėjuje, kuriame yra ir GRETA darbo rinkos mokymo centras. CFA Belliard per metus išleidžia 200 000 eurų pirminėms žaliavoms ir vynui mokymo tikslais.

Nors ir labai intensyvi buvo stažuotė Paryžiuje, bet pačius svarbiausius kultūros objektus, garsius visame pasaulyje, suspėjome pamatyti.
Monmartras – Paryžiaus rajonas, įsikūręs ant aukščiausios miesto kalvos (130 m), nuo kurios atsiveria Senos upės slėnyje plytinčio miesto panorama.

Versalio rūmai yra prancūziškojo klasicizmo architektūros paminklas, esantis Versalyje.

Eifelio bokštas – vienas iš Paryžiaus simbolių, pastatytas 1887–1889 m., kaip laikinas statinys, Paryžiuje, šalia Senos upės kranto. Bokštas buvo statomas 1889 m. rengtai Pasaulinei parodai ir iki 1931 m. buvo aukščiausias pasaulio statinys (301 metras).

Luvras – buvę Prancūzijos karalių rūmai Paryžiaus centre. Šiuo metu vienas žymiausių pasaulio muziejų.

Projekto metu įgyta patirtimi dalinamės su mokiniais ir kolegomis.
Profesinio mokymo skyriaus vedėja Albina Kavaliauskienė